„Mami, svědí mě hlava“. To slyšela zřejmě velká část maminek, když přišlo jejich dítě ze školy. Nejčastěji se vši objevují u dětí, ale není to pravidlo. Vlasová pokožka a vlasy se mohou stát domovem celé řady nezvaných návštěvníků – parazitů. Mezi nejčastější z nich řadíme právě veš vlasovou. Jedná se o drobný hmyz, jehož hlavní potravou je naše krev. Na světě existuje přes 200 druhů vší a jen na našem území odborníci zaznamenali kolem 23 druhů. Tento parazit dosahuje délky 3,7 mm. Veš má malou hlavu a 6 nožiček. Tělo má pokryté štětinkami. 

Veš klade denně vajíčka – hnidy. Denní počet nakladených vajíček se pohybuje okolo 6 hnid. Veš žije zhruba 3 týdny a naklade v průměru 130 vajíček.  Živí se lidskou krví a v místě bodnutí nás pokožka silně svědí. Právě nadměrné svědění spolu s přichycenými hnidami u kořínků signalizuje, že se jedná o výskyt vší. Jak dlouho máte vši, poznáte podle toho, jak daleko od kořínku se vyskytují hnidy. Čím dále jsou od kořínků, tím déle jsou paraziti ve vašich vlasech. Hnid, vajíček je nejvíce za ušima a v zátylku.

Zavšivení je samozřejmě nepříjemné, ale tito parazité v současné době nepředstavují nijak zvlášť závažné choroby. Jedinou hrozbou může být vznik infekce při rozškrábání pokožky. Je důležité proto omezit škrábání na minimum, i když to bude velmi těžké. 

Jak se k nám dostanou?

Ohrožení jsme ve velkých kolektivech jako je škola, práce, zájmové kroužky, ubytovny, kde si tyto „kamarádíčky“ pořídíme a posléze si je odneseme domů mezi ostatní členy. Zároveň k nim přijdeme při půjčení hřebenů a kartáčů na vlasy, z pokrývek hlavy nebo ložního prádla. Ohrožení na nás může číhat také v kině, kde si opíráme hlavy o podpěrky.

Jak proti vším bojovat

Zjistíte-li, že vám ve vlasech hopsají tito paraziti, vaše kroky by ihned měly vést do lékárny pro šampon proti vším. Tyto produkty účinně usmrcují vši. Je zapotřebí šampon používat opakovaně. V lékárně i v drogériích vám doporučí další účinné prostředky. Vši a hnidy vyčesávejte velmi hustým hřebenem. Použitý hřeben poté řádně umyjte a dezinfikujte. Je zapotřebí také dezinfikovat vše kolem jako je oblečení, ložní prádlo, čepice apod. Jistou výhodu má i ten, kdo používá žehličku na vlasy, které hnidy velmi účinně spálí. Obecně dbejte na častou a řádnou hygienu. Důsledná hygiena je základ. Vlasy pravidelně umývejte šampony a aplikujte i lehkou a intenzivní péči. 

Víš že...

...běžný člověk má cca 100 000 vlasů a každý den ztratí v průměru 100 vlasů?


27.07.2016

Nenechte si ujít