Co je to vlas? Nejvýznamnější část tělesného ochlupení tvoří vlasy. Ochlupení? Ano, vlasy spadají do kategorie ochlupení. Vlas je tvořen zrohovatělou bílkovinou zvanou keratin a skládá se ze tří částí. První zevní vrstva se nazývá kutikula a její úkol spočívá v ochraně vnitřku vlasu. Střední vrstva je vlasová kůra, která poskytuje pružnost a elasticitu vlasů. Střed vlasu tvoří vlasový kanálek, který je vyplněn dření. Některé vlasy tuto dřeň nemají nebo je pouze místy. Tato dřeň se podílí na tom, jak moc se naše vlasy budou lesknout.

Funkce vlasů?

Estetičnost! Jednoduše chceme vypadat skvěle, cítit se skvěle. A právě na tom se velkou částí podepisuje vzhled našich vlasů. Vlasy jsou korunou krásy a nikdy na to nezapomínejte. 

Zajímavost: Člověk má na hlavě průměrně 100 000 vlasů.

Typologie vlasů

Existuje celá řada typologií. Uvádíme nejběžnější z nich, ke kterým patří:

Zdravé a nezdravé vlasy

Do kategorie nezdravých či nemocných vlasů řadíme ty, které jsou nějak poničeny především vnějšími vlivy. Jsou suché, lámavé, slabé, nepoddajné atd. Z velké části si za to můžeme jednoduše sami. Neustálé používání vlasových žehliček a fénů je jen jedním hřebíčkem, který zatloukáme do našich krásných vlasů. Dále za nezdravé vlasy mohou chemické úpravy nebo nedostatek vitamínů. Tomu můžeme předejít s kvalitní vlasovou kosmetikou.

Barevná typologie vlasů

Jasně, základní dělení vlasů je podle barvy. Když pomineme všechny růžovky a exotické zelenovlásky a modrovlásky, tak rozlišujeme vlasy:

-blond

-hnědé

-černé

-zrzavé

Někdo do této základní čtyřky řadí i vlasy šedé, ale my ne. My si stojíme za tímto dělením, neboť vlasy šedé se stanou dříve nebo později z každé této barvy. Nebojte se toho, šedé a stříbrné vlasy jsou teď v kurzu. 

Dle tvaru a struktury vlasů

V této kategorii hovoříme o 3 typech:

Mongoloidní typ = rovné, pevné a silné vlasy

Kavkazský (bělošský) typ = slabší, rovné až vlnité vlasy

Africký (negroidní) typ = velmi kudrnaté vlasy, náchylné k vnějším vlivům

 

Nevíte si rady, kterou vlasovou kosmetiku na své vlasy použít? My máme pro vás odpověď - Kérastase.

Víš že...

...běžný člověk má cca 100 000 vlasů a každý den ztratí v průměru 100 vlasů?


27.07.2016

Nenechte si ujít